Atkaracalar

Mayıs 7, 2007

KÜÇÜKLERE AIT OYUNLAR:

Büyüklerde oldugu gibi küçüklerin oyunlari da Elektrigin ilçeye gelmesiyle sekil degistirmistir. Eskiden çocuklar mahallelerin müsait düzlüklerinde özellikle harmanlarda asagidaki oyunlari oynarlardi.

SAKLANBAÇ:

 Mahallenin bir kösesinde toplanan çocuklar aralarindan bir ebe seçerler, ebenin gözlerini baglarlar digerleri de farkli yerlere saklanirlar. Ebe ya tespit edilen bir sayiya kadar gözlerini kapali tutar, yâda bir sayisma sözü bitimine kadar. Sonra gözlerini açarak saklananlari sobelemeye çalisir. Sobelediklerinin arasindan birini ebe seçerek oyuna devam edilir. Oyunun bölgemizdeki diger adi (SÖBELEME dir)

KÖREBE:

Gurup halindeki oyuncular bir sayisma sözüyle içlerinden birini ebe seçerler. Sayisma sözü genelde

ooooooooooooo
Mooooooooo
Rissssssssssss
Onnnnnnnnnnnn
Hikkkkkkkk
Mikkkkkkkk
Lennnnnnnn (Kizzzzzzzzzz)
Sennnnnnnnn

Çikkkkkkkk diyerek sayisirlar

Gözleri baglanan ebe çevresindeki diger çocuklardan birini yakalamaya çalisir. Yakaladigini el yordami veya sorular sorarak sesinden tanimaya çalisir. Tahmini dogru ise ebe o kisi olur. Oyun böyle devam eder.

AYGÖRDÜM:

Oyun oynayacak çocuklar merkezi bir yer tespit ederler. Uzun bir urganin ucu bu sabit yere baglanir. Sayisma sistemiyle bir ebe seçilir. Ebe olan kisi ugranin bosta olan uçunu tutarak diger arkadaslarini kement halinde elinde duran iple vurmaya çalisir. Vurdugu zaman AY GÖRDÜM diye bagirarak ebeligi vurdugu oyuncuya geçirir. Diger ay

SIMSAK:

Oyuncular ikiser, ikiser guruplasir. Bir çift ebe olur. Ebe olan çift bir sert cisimle oyun alaninin sinirlarini çizer. Sinirlar içerisinde kendileri serbesttir. Siniri SIMSAK diyerek tek ayak üzerinde sekerek terk etmek zorundadir. Tek ayakla disarida olan ikili guruplardan birini yakalaya bilirse ebe yakalanan ikili olur. Ebe belirledigi alana geri dönerken disaridakilerde ebelere vurmaya çalisirlar. Oyun ayni sistemde tekrar edilir.

ÇINIK:

Genisçe bir alanda bir yaksam tas üzerine boynuz kemigi koyulur. Basinda bir ebe olur. Diger oyuncular on, on bes metre uzaktan ellerindeki taslari atarak boynuz kemigini düsürmeye çalisirlar. Ebe düsen boynuzu alip yerine koyduktan sonra attiklari taslari almaya gelenleri yakalamaya çalisir. Yakaladigi ebe olur oyunda böyle devam eder. Boynoz kemigine ÇINIK denir.

IBÜK:

Iki guruba ayrilan çocuklardan bir grup ebe olur. Ebe ile kaçanlar belirli bir mesafe birakirlar. Kaçan grup kaçmaya hazir oldugunda IBÜK diye bagirarak kaçip saklanirlar. Diger ebe olan grupta onlari bulmaya çalisir. Bulduklarinda Ebe grup degisir.

DUT veya MET:

Oyuncular iki takima ayrilir. Sayismalarla ebe olacak gurup tespit edilir. Genis düzlük bir alanda uzun ve kisa iki sopa (degnek) ile oynanir. Yere küçük bir çukur kazilir. Çukurun üzerine küçük sopa paçasi koyulur. Uzun sopa parçasiyla atilabildigi kadar uzaga atilir. Diger gurup bu sopa parçasini yere düsürmeden yakalarlarsa ebe gurup degisir Yakalayamazlarsa ebenin oldugu yerdeki çukura bir degnek boyu kalana kadar atmaya çalisirlar. Bu kez ebe elindeki büyük sopayi küçük sopaya vurarak uzaklara atmaya çalisilir. Bir degnekten küçük olursa yine ebe degisir. Fazla olursa Degnek boyu ölçülerek veya adimla sayi sayilir.Bir sayi tespit edilir..O sayiya ulasildiginda diger guruba üstünlük saglanmis olur.Buna GAMA denir.Kaç gama atarsaniz o kadar üstün olursunuz.bir

Atkaracalar da çocuklar bu oyunlardan baska Uzunesek, birdir bi, Mendil kapmaca, teneke tepmece, üçtas, bestas, dokuztas,el,el üstünde kimin eli var,biliç (Tek mi, Çift mi)kim vurdu ,uçtu,uçtu oynanir, rüzgârli havalarda uçurtma veya ÇITALI uçurturlar.

MAHALLE KAVGALARI:

Eskiden mahalle gençleri birbirlerine üstünlük saglamak için zaman, zaman isin dozunu kaçirarak kavgaya yönelik hareketler yapabiliyorlardi. Bu hareketlerin genel amaci gençlik duygularini tatmin etmek olsa gerek. Kendi mahallelerinin disinda bir yerde karsilasan gençler SEN BIZIM MAHALLEDEN geçmez misin diye karsiya gözdagi verirdi.”Her horoz kendi çöplügünde öter” örnegi disarida gayet sakin olan bir genç mahalsinde sahlanarak kabadayilik tavirlari sergiler. Göksünü gererek sisirirdi. Bu kavgalar geceleyin 12–18 yas gençler arasinda yapilirken, 10–12 yas arasi çocuklarda aksamüstü yapilirdi. Gece kavgalarinda bir gün önceden haber verilirdi.” Bu gece mahallenize gelecegiz, kendinize güveniyorsaniz bizi karsilayin.) Mahalle gençleri de önceden Kizilcik (kiren),ahlât ve yemisen agaçlarindan özel sopalar hazirlarlar. Belirli yerlere tas toplayarak yigin yaparlardi. Bu kavgalarda SAPAN KAYA da kullanilirdi. Sapan: Çatal bir agaç dalina lastik gerdirerek küçük taslari uzaga ve hizli olarak atmakta kullanilirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: