Bu da Türk Düşmanlarının Nevruz anlayışı

Mayıs 7, 2007
Nevruz’un sloganı Yaşar Kemal’den

Nevruz Tertip Komitesi, Yaşar Kemal’in “Ya gerçek demokrasi ya hiç” sözünü etkinliklerin sloganı olarak belirledi. Kamuoyu provokasyondan tedirgin, Diyarbakır sakin.

  
Nevruz'un sloganı Yaşar Kemal'den
İdris Saruhan‘ın haberi

Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddiaları ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu’nun da aralarında bulunduğu 45 parti yöneticisinin son bir ay içerisinde tutuklanması üzerine gözler Diyarbakır’daki Nevruz etkinliklerine döndü. Provokosyan olabileceği iddialarının ardından yerli ve yabancı yüzlerce medya mensubunun akın ettiği Diyarbakır, tahminlerin aksine bugünkü Nevruz etkinliklerine sakin bir biçimde hazırlandı. Nevruz kutlamaları ile ilgili tek belirti ilçe belediyelerinin “Nevruz kutlu olsun” şeklindeki Kürtçe ve Türkçe mesajlarıyla, Nevruz Tertip Komitesi’nin şehrin merkezindeki bilboardlarda yer alan kutlama programıydı. Komiteye ait bir minibüs de zaman zaman anonslarla Diyarbakırlıları programa davet etti. Ünlü yazar Yaşar Kemal’in Ocak ayındaki Kürt konferansındaki “Ya gerçek demokrasi ya hiç” şeklindeki sözleri büyük bölümü DTP’lilerden oluşan Nevruz Tertip Komitesi tarafından Nevruz etkinliklerinin sloganı olarak belirlendi.

KONFEDERALİZM PANKARTINA İZİN YOK

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki izinler 5 gün öncesinden iptal edildi. Çevre illerinden de takviye ekipler bugün şehirde görev alacak. Savcılık, polise ev, iş, araba ve üst araması için genel yetki verdi. Demokratik Toplum Partisi’nin Nevruz kutlamalarına izin veren Diyarbakır Valiliği, “Ortadoğu’da çözüm konfederalizm”, “Yaşamı (Abdullah Öcalan) yaşamımız, sağlığı sağlığımızdır”, “Özgürlük bu bahar her bahardan daha yakın”, “Hepimiz Amedliyiz, hepimiz Kerküklüyüz” yazılı pankartlara ise izin vermedi. Nevruz Tertip Komitesi’nin verdiği bilgiye göre DTP’lilerden oluşan 3 bin kadar gönüllü de Nevruz’un etkinliklerinin yapılacağı Diyarbakır Fuar Alanı’nda görev yapacak. Etkinliklere katılmak isteyenler DTP’nin tahsis ettiği otobüs ve minibüslerle Elazığ yolu üzerinde şehrin 10 km kadar dışındaki fuar alanına taşınacak. DTP’liler fuar alanında 500 bin kadar kişinin bir araya geleceğini tahmin ediyorlar. Müzik ağırlıklı etkinliklerde önce geleneksel Nevruz ateşi yakılacak ardından DTP Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir birer konuşma yapacaklar. Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bazı yabancı heyetler de Nevruz için Diyarbakır’a geldiler.

BAYDEMİR KONUŞMAK İSTEMEDİ

Bu arada Osman Baydemir’den röportaj talep eden çok sayıda basın mensubu bulunduğu bu nedenle Baydemir’in bir basın toplantısıyla gazetecilerin sorularını cevaplandıracağı belirtildi. Fakat daha sonra Baydemir’in Nevruz ile ilgili mesajlarını birkaç gün önce katıldığı bazı toplantılarda açıkladığı ve toplantıya gerek olmadığı bildirildi.

ÇANKAYA KAVGASI YANSIYABİLİR

Nevruz öncesi Diyarbakır’ın atmosferiyle ilgili olarak görüştüğümüz AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt, çeşitli medya organlarında provokasyon olabileceğine dair çıkan haberlere rağmen önceki yıllara oranla daha az kaygılı olduğunu ifade etti. DTP dışındaki Kürtleri biraraya getirme iddiasındaki Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu Sözcüsü Av. Sebahattin Korkmaz da Abdurrahman Kurt gibi normal şartlar altında çok sakin bir Nevruz yaşanacağını ama bazı karanlık odakların planlayacağı bir provokasyon riskinin de her zaman mevcut olduğunu kaydetti. Korkmaz, Nevruz gerginliğinin en önemli sebebinin ise Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu belirterek “Başbakan Erdoğan’ı zor durumda bırakmak istiyorlar. Provokasyonu Kürtler üzerinden yapmaya çalışıyorlar. 21 Mart’ta bir şey olacaksa Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle olacak” dedi. Diyarbakır’da görüştüğümüz birçok kişi de “Nevruz, Cumhurbaşkanlığı seçimini bir çatışma alanı olarak seçenlerin gözünü ne kadar kararttığının bir göstergesi olabilir” dedi.

Otobüsler çalışmayacak

Mersin’de, DTP tarafından düzenlenecek Nevruz mitinginde 2 bin 500 polis görev alacak. Ayrıca, herhangi bir olumsuzluğun takibi için de Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir helikopterin Mersin’de görevlendirildiği belirtildi. Nevruz kutlamaları çerçevesinde olabilecek provokatif eylemlere karşı, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma araçları sefer yapmayacak.

İKİ OKULA NEVRUZ TATİLİ

Silopi ilçesinde Nevruz Bayramı kutlamalarının yapılacağı alana çok yakın olan Koç ve Süleyman Demirel İlköğretim Okullarında güvenlik gerekçesiyle eğitime bir gün süreyle ara verildi.

‘AYRI KUTLAMAYA’ RET

DTP ile aynı alanı paylaşmak istemeyen Hak-Par’ın, Diyarbakır Valiliği’ne Nevruz kutlamalarını İstasyon Caddesi’nde gerçekleştirmek için yaptığı başvuru reddedildi. Valiliğin, güvenlik gerekçesiyle bu talebi geri çevirdiği ifade edildi.

VALİLİK YASAK KOYDU

Diyarbakır Valiliği kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeli Nevruz etkinliğine katılmamaları konusunda uyardı. Vali Yardımcısı Erhan Koyuncu imzalı yazıda, personelin etkinliklere katılması halinde haklarında adli ve idari yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Önlemler arttırıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nevruz öncesinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Jandarma ekipleri, Nevruz kutlamaları öncesinde ilçe giriş ve çıkışlarında yol kontrollerini arttırdı. İlçeye giriş yapan ve denetim noktalarında durdurulan araçlarda kimlik kontrolü yapılırken, durumu şüpheli bulunan araçlar ise titiz bir aramadan geçiriliyor. Bu arada, Cizre bölgesindeki askeri birliklerde de hareketlilik olduğu gözlendi. Kışladaki askerlerin arazi taramasına çıkarıldığı görüldü

————————————————————————————————————————————————————–

Adına nevruz denen bayram, Yalcin Bayer (Hürriyet)

21-23 Mart, güneşin Koç Burcu’na girdiği, yani baharın geldiği günler Bahar Bayramı’dır…

Bu jeofizik olay, tarihin karanlıklarından günümüze kadar tüm kıtalarda ve toplumlarda, yöreye uygun âdet ve şartlarda, masallara, yerel söylence bilimlere göre kutlanmış ve kutlanmaktadır.Asya’da, atalarımız bu bayramı Ergenekon destanıyla özdeşleştirmişler ve ona Ergenekon Bayramı demişlerdir. Fakat, ilerki yüzyıllarda İslamiyet’e geçişle söylence-bilimimiz terk edilmiş ve ona Sultan Nevruz adı verilmiştir.

Bilindiği gibi Acemce olan nev-ruz, ‘yeni gün’ demektir. Bu adlandırmadan faydalanan İranlılar, bu bayramın İran kökenli olduğunu iddia etmek hakkını kendilerinde bulmuşlardır. İran kültür tarihinde bu konuda var olan çeşitli ‘rivayetler’den en çok kabul edileni şudur:İran şahı Cemşit Mazenderan, ormanlarda tavşan avına çıktığında bir zehirli yılan görerek ona ok atmıştır… Ok, yılanın bulunduğu kayalara çarparak bir kıvılcım çıkmasına neden olmuş, kıvılcım otları tutuşmuş, ateşi ilk defa gören İranlılar korku ile ateşe secde etmişler ve onu kutsal saymışlardır. Bundan sonra da ateşin kalıcı olması için ateş-gedeler, ateş kuleleri yapmışlar, ateşin kutsallığı devamında Ahuramazda ve sonradan da Zerdüşt dininin geleneği haline dönüşmüştür. (Pof. A. Çay, TKAE, 1985)

ERGENEKON TARİHİAteşin kutsal sayılması, insanoğlunun, taş döneminin karanlıklarında, yaşamın devamını sağladığı için en kutsal icatlarının ilkleri arasındadır.Orta Asya’dan gelen bir büyük göç dalgasının ve Orta Asya kültürünün (henüz Türk değil) 35 binlerde Hindistan’a indiğini, 13 binlerde Orta Asya’dan Doğu Anadolu’ya gelen göçmen (göçebe değil) atalarımızın, Anadolu içlerine ve Mezopotamya’ya yayılışı (Prof.A.Erzen, TTK, 1984) 11 binlerde gene İran yaylası yoluyla Mezopotamya’ya uzanan bilinmeyen kişilerin (!) göçü (Cemşit Bender, Kürt Tarih ve Uygarlığı 1991)…

Daha yakın zamanda, 7-6 binlerde, kuraklık nedeniyle bu kere, Qurgan Halkı göçlerinin İran yaylasına indiğini ve oradan İndüs vadisine yerleştiğini görüyoruz (A.Martinet, d.Steppes aux Oceans, Payot, Paris,1986); Qurgan halkı adı verilen halkın atalarımız olduğunu söylemeye gerek yok… Hemen, yüzyılları atlayıp Ergenekon’un tarihini tespit etmeye çabalayalım, verilen tarih büyük çoğunlukla -1400-1300’dür.Part (Farisi) kültürünün doğuş tarihi ise -700’dür. Ve bu kültürün kökeninde, bilinmeyen bir dilin ve kültürün(!) bulunduğu son araştırmalarla ortaya konmuştur. (Doss.Archeo. No. 271/)

BATILI TARİHÇİLERİN BİLGİSİZLİĞİ

İran masalındaki Ateş ve Yılan motifini doğrudan ön-ata kültürüne bağlayabiliriz; ateş motifini ateş kültü olarak, ön-atalarımızın politik-sosyal organizasyonun temelinde görürüz.Yılan motifini ise Tanrı’nın, bereketini, yeryüzüne güneş ışınlarını temsilen yılan şeklinde gönderdiğini, Kazakistan’ın Tamgalı vadisindeki Kutsama Töreni adıyla kayaya işlenmiş olarak görürüz, tarihi -8 bindir. (Ön-Türk Uygarlığı cilt 1A, H. Tarcan/K. Mirşan).

Kutsama töreni ise 7 kişinin halay çekmesiyle ifade edilmiştir. Halay’ı, günümüzdeki oynanan şekliyle, ‘baştutgan kişi’nin elinde mendili ile görmekteyiz.

Bu bayram, yalnız Türk dünyasında değil, bu bayramı benimsemiş olan halkların hep birlikte kutladıkları bir barış ve neşe bayramı olmalıdır. Ve de… Türkçe bilmeden, Türk tarihi ve Ortadoğu tarihi yazan Batılı tarihçilerin, bu konudaki bilgisizliklerini yakıştırmalarla örtmeye çalışmalarına ve politikanın alçak oyunlarına cesaret etmelerine izin verilmemelidir. Halûk TARCAN

GÜNÜN ANLAMI

“HER milletin kendine mahsus gelenekleri, kendine mahsus adetleri, kendine göre milli hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin taklitçisi olmamalıdır. Çünkü böyle bir millet ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne de kendi milliyeti içinde kalabilir.”(Gazi Mustafa Kemal Atatürk-1923)

——————————————————————————————————————————————————————————————

Nevruza sosyetik konuk (Ne alaka)

Efsane rockçı Mick Jagger’in eski eşi Bianca Jagger bugün nevruz kutlamaları için Türkiye’ye geliyor. Af Örgütü dahil birçok insan hakları örgütünün aktif üyesi olan 62 yaşındaki eski aktris, Diyarbakır’daki etkinliklere katılacak.
Nevruza sosyetik konuk
Efsane rockçı Mick Jagger’ın eski eşi Bianca Jagger nevruz için Türkiye’ye geldi. Uluslararası Af Örgütü’nün de aktif üyelerinden biri olan Jagger, Diyarbakır’daki nevruz kutlamalarına katılacak.
Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarına dünyaca tanınan sosyetik bir isim de katılıyor. Efsanevi rock grubu Rolling Stones’un solisti Mick Jagger’ın eski eşi, bir dönem dünya jet sosyetesinin gözde ismi olan Bianca Jagger, bugün Diyarbakır’a gelerek 10 yabancı konukla birlikte nevruzu kutlayacak. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Onursal Elçisi olan 62 yaşındaki Jagger, koyu bir insan hakları savunucusu olarak tanınıyor.
ILISU’YU PROTESTO ETMİŞTİ
Jagger geçen yıl Strasbourg’da idam cezalarını protesto yürüyüşüne de katılmış ve Abdullah Öcalan’ın avukatı Doğan Erbaş’la omuz omuza yürümüştü. Nikaragua’dan Bosna Hersek’e kadar çok sayıda ülkede gösterilere katılan Jagger, Ilısu Barajı’na karşı olduğunu açıklamıştı. Diyarbakır’daki kutlamalara Jagger’ın yanı sıra Avrupa ülkeleri ve Japonya’dan gelecek konukların arasında Irak Kürdistan Bölgesi’nin Kültür Bakanı da var.

——————————————————————————————————————————————————————————————–

HAKKÁRİ’nin Yüksekova İlçesi’nde DTP öncülüğünde 1 gün erken başlayan Nevruz kutlamalarında teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterleri açıldı, destek sloganları atıldı. Öcalan posteri ve terör örgütünü simgeleyen bez parçaları taşıyan 3 kişi gözaltına alındı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı kutlamalarda konuşan DTP’li Belediye Başkanı Salih Yıldız, Nevruz’u, “Gözü yaşlı asker anneleri ile gerilla annelerine” armağan ettiğini söyledi. Yıldız, barış anıtının birini Ankara’ya, diğerini de Diyarbakır’a dikeceklerini de ifade etti.

DİYARBAKIR Yaklaşık bin öğrenci Dicle Üniversitesi kampusunda Nevruz kutlaması yaptı. Ateş yakan öğrenciler, teröristbaşı Öcalan lehine sloganlar attı. DTP’den ayrı olarak İstasyon Meydanı’nda Nevruzu kutlamak isteyen Hak ve Özgürlükler Partisi’ne (HAK-PAR) bu alanda kutlama yapılamayacağı gerekçesiyle izin verilmedi. Diyarbakır’da bugün yapılacak kutlamalarda Hrant Dink’in anısına Ermeni soprano İlda Simonian da sahne alacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: