Hakkında söylenenler

Mayıs 7, 2007

“TÜRKLER HAKKINDA SÖYLENENLER”

Görüşler, Karşı Görüşler ve Öneriler  (7)

Mustafa Nevruz SINACI

Soğuk kış günlerinde kurda kuşa yem atarlar… Dinlerince kesilmesi ve yenilmesi mubah olan hayvanlar dışında hiçbir hayvan kesmez, avlanması yasak olanları avlamaz ve onlara adeta bir anne, baba, evlât, hasılı sanki bir insan gibi yaklaşır ve davranırlar..”

“On ulusun, on yiğit adamının gücü tek bir kimsede toplansa yine bir Türk’e bedel olamaz. Türklerin en çok konuştuğu şey savaştır, zaferdir. Eğlenceleri ise attır, silahtır. Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir.” (Charles Mcfarlene) 

Bir Türk dünyaya bedeldir. (Atatürk)

Şimdilerde Yunanistan, AB ve ABD kendi vatandaş ve askerlerini böyle görüyor ve niteliyor. Fakat biz, maalesef bu hakikati çoktan unutmuşuz. Türk, Türk’ün kıymetini bilmez ve birbirine değer vermez olmuş. Ne yazık !…

BİZ TÜRKLER : Dünyada eşi ve emsali görülmemiş Çevrecilerdik: Türk düşmanı Avukat Guer devam ediyor; “Sokaktaki ağaçların kuraklıktan kurumasını, zarar görmesini ve yok olmasını önlemek için bir fakire para verip sulatacak kadar kaçık Müslümanlara bile rastlamak mümkündür…” Bahse konu “Kaçık” lığın kaynağını da veriyor adam: “Birçokları da sırf azad etmek (serbest bırakmak ve hürriyetine kavuşturmak) için kuşbazlardan kuş satın alırlar. Bunu yapan bir Türk’e bir gün yaptığı işin ne işe yaradığını sordum. Küçümseyerek baktı ve şu cevabi verdi: Allah’ın rızasını tahsile yarar.”

“Türkler devlet yıkmakta ve devlet kurmakta birinci sınıf ustadır. Ülkeleri değil kıtaları altüst etmişler ve korkunç saldırışlar arasında sarsılması hiç de kolay olmayan egemenliklerini yaratmışlardır. Tarih Türklerden çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler vardır ki uygarlık için birer süs olmaktadır.” (Hammer)

BİZ TÜRKLER: Türk milleti, tarih boyunca 101 devlet ve 16 imparatorluk kurmuştur. Kurulan devletlerin büyük bir bölümü “Cihan İmparatorluğu” idi. Bunlardan en azı 50-100 yıl, bazıları ise 600 ilâ Uygurlar gibi 5000 veya 10.000 yıl civarında yaşamıştır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ e göre (Türk Tarih Tezi) Türk tarihinin bilinen ve belli olan kökleri en az 10.000 yıla varır. Fakat, MU kavmi ve Uygurlar ile ilişkilendirildiğinde bu süre, belki de insanlık tarihi kadar eskidir. Daha binlerce yılı bulur. Fakat biz, Atatürk’ten sonra “Türk Tarih Tezi” ve “Güneş Dil Teorisini” maalesef çoktan unutmuşuz…

“Toplumsal düzenin Türkler arasında kurmuş olduğu ilişkilerin hepsinde temiz yüreklilik ve iyi niyet hakimdir. Vatandaşların birbirlerine karşı borçlu oldukları işlemleri yapma ve yerine getirmeleri için başka ülkelerde olduğu gibi senetleşmeye yani yazılı belgeye ihtiyaçları yoktur. Çünkü onların övülmeye değer hallerinden biri de verdikleri söze behemahal sadık kalmaları ve karşılarındakini aldatmaktan, güveni suistimal etmekten şiddetle kaçınıp çekinmeleridir.” (Monradgea D’ohsson)

BİZ TÜRKLER: Galiba geçmişimizden kopmak ve uzaklaşmak bize çok pahalıya patladı. Durum, hal, vaziyet onu gösteriyor. Benim bu çerçevede (şimdilik) söyleyeceklerim bu kadar. Hayret ve dehşet içindeyim. Bir o atalarımıza bakın, bir de şu evlâtlarına. Amma lâkin dahası var… Bundan böyle ara başlıkları “Türklük” olarak koyacağım.

“Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Zira, ‘Bütün Türklerin’ mesleği askerliktir.” (Donaldson)

TÜRKLÜK; Türklük bir hissediştir, yürekten, yüreklice, açık kalplikle yaşamaktır: Atatürk’ün dediği gibi; “TÜRK OLMAK” Türkçe konuşmak, Türkçe düşünmek, Türkçe yaşamak ve vücudumuzdaki en küçük hücreye varıncaya dek “Türklüğünü” ve Türk’ün “tarihteki kimlik ve kişiliğinde olduğu biçimi ile” varlığını ve üstünlüğünü hissetmektir.

 “Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında  düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler. (Donaldson)

TÜRKLÜK: Türklük bir şuurdur. Yüksek bir bilinçtir. Onurdur. Farkındalıktır. Şuur, daima kendinde olmayı ve kendini bilmeyi gerektirir. Hazreti Yânus ne diyor ? “İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır.” Diğer insanların yanındayken onlardan farkının, ayrıcalığının bilincinde olmaktır. Müslüman Türk ise: İlimle amel eden ve dosdoğru yaşayandır. Eğrilik, büğrülük bize göre değildir. Türk iki yüzlü, mürai ve münafık olamaz.

“Türklerle dost ol. Ama asla düşman olma.” (Gianni de Michelis)

TÜRKLÜK : İlâhi (yüce-kutsal) bir aşktır. Hürmettir. Sevgidir. Muhabbettir. Kısaca, insanlık davasıdır. Yüksekliktir. Uygarlıktır. Medeniyettir. “Yaratılanı sevmektir, yaratandan ötürü.” Dünyanın bilinen ve belli olan en eski uygarlığı Uygur devletidir ve Uygurlar Türktür.

Dünyada, Türklerden başka hiçbir ordu bu kadar süre ayakta duramaz.” (Hamilton)

TÜRKLÜK: Zira, Türk Ordusu “Peygamber Ocağıdır. Askeri Mehmetçiktir. Makamı Şehitlik ve Gaziliktir. Türk Askeri, dünyanın en namuslu, ilkeli, onurlu ve dürüst askeridir. Tertemiz bağrında hırsız, yolsuz, soysuz barındırmaz. Bileği çelikten sağlam, Kalbi, kafası, dimağı ve varlığının bütün zerreleri Müslüman; Yüreği iman, damarları ASİL KAN, şuuru “TÜRKLÜK GURURU” ile dolu ilim, irfan ve vicdan sahibi bir ordudur.

“Türklerden başka dini ve vatanı uğruna canını vermeye hazır asker yoktur. (Hamilton)

TÜRKLÜK: Çünkü, Aziz ve Necip Türk Ordusu, “Vatansız İman, İmansız Vatan Olmaz” düsturunu bilir ve bu bilinçten güç, kuvvet ve ilham alır. Türk Ordusu 2500 yıllık bir bilgi, birikim ve geleneğin görünen yüzü, müşahhas görüntüsü; Türk Milleti’nin bütün esas ve unsurları dahil açık bir göstergesi; Yurtta ve dünyada Barış, İnsan hakları, Adalet, hakkaniyet ve hukukun teminatıdır. O, bütün mazlum milletlerin ümididir.

Çanakkale’de başarılı olamadık. Nasıl başarılı olurduk ki? Zira Türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle, cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. Böyle bir millet görmedim.” (Sir Julien Corbet)

TÜRKLÜK: Çanakkale, kadim Türklüğün rûhu, yakın tarihin en büyük destanı ve Türk milleti ile Türk Ordusu’nun ebedi ilham kaynağıdır. Türk, rûhu bu destanlardan aldığı hız ve İstiklâl Savaşının ilhamı ile kuvvet, uhuvvet ve hayatiyetini sürdürür. Bu nedenle Atatürk, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini TSK’ya emanet etmiştir. 

“Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerektir.” (Mumlan)

DEVAMI VE TAMAMI İÇİN BAK: http://www.asilkan.org/sabit/yazar15/23.htm

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: