Bulanık

Mayıs 8, 2007

İLCEMİZDE NOYRUZ (NEVRUZ)

KUTLAMALARI

Nevruz denilince ilk aklımıza gelen mevsim değişikliğidir. Yani baharın geldiğinin bir habercisidir şeklinde düşünülür. Bulundukları yörenin özelliklerine göre isimler almışlardır. Toprağın uyanması, atların kişnemesi gibi.

Kutatko Bilikten Kaşgarlı Mahmuda kadar tüm coğrafyalarda baharın gelişini kutlama için yapılan eğlenceli şölenlerdir. Türk dünyasında ise Çin Seddi’nden, Adriyatik’e oradan balkanlara kadar geniş bir coğrafyada, her yıl kutlanmaktadır. Yöremiz de bazı yörelerin nevruzlarına benzerlik gösterse de Anadolu da ki nevruz kutlamaları ile aynıdır. Örneğin helva pişirilerek konu komşuya dağıtılır( GAPI PUSMA) ya da (BACA BACA ) dolaşarak dinlenilmesi bir adettir. Gençler de geceleri otları toplayarak yakma, tulum çalma, mahnı ve türkü söylüyerek karşılıklı atışmalar yaparlar.

Nevruz yöremizde kara ÇERÇENBE olarak bilinir Mart ayının ilk çarşambası olan bu günde çeşitli eğlenceler yörenin kendi kayış ve tekme atma oyunları oynanır. Son gün ise AHIR ÇERÇENBE dir. Bu iki ÇERCENBE arası mezarlıklar ziyaret edilir erkekler fatiha kadınlar kuranı kerim okurlar. Çeşitli dualar edilir.

Nevruzdan bir gün önce kapı kapı veya baca baca dolaşılarak suda pişirilmiş ve çeşitli renklerle süslenmiş yumurtalar dağıtılır. Çocuklarda bu arada mahnı ve türküler söylerler akşama doğru mahalleden , gırçlar,otlar çalı çırpı toplanarak damların üstün de açık alanlarda yakılır. Toplu veya tek tek üzerinden atlanır, uzun tuman ya da şalvarların yanmaması için özen gösterilir. Bazen bazen ucuz kahramanlık yapanlar çıkıp şalvar ve tumanlarını yakanlarda olmuyor değil. Bu konuda dikkat etmek gerekir. Şalvar yanarsa sen seyir et

Geceye doğru gençler iple bağladıkları mendil Çorap veya belindeki şalı bacadan aşağı sarkıtırlar kafasını bacadan ya da pencereden uzatan genç şöyle bir dize ile içeriye doğru seslenir. VERENİN OĞLU OLSUN VERMİYENİN KIZI OLSUN, ev sahipleri bunların kimler tarafından yapıldığını tahmin etmede geç kalmazlar ve hoşgörülü olmaya hazırdırlar. Sallanan ipin ucunda şala veya çoraba mendile çeşitli hediyeler. Konulur. Bazı dileklerde yazılarak iliştirilir torbayı yukarı çeken gençler hediyelerine kavuşup sevinç içinde başka bir malikâneye giderler o gece kaç yere giderlerse o kadar çok hediye sahibi olmuş olarak ayrılırlar ertesi günü bunu zula yerlerde saklarlar çoraba iliştirilen dileklerde o ev de kız varsa bu kızın nişanlanmaya niyeti var şeklinde yorumlanır. Bacaya giden genç bu kızın bende gönlü vardır düşüncesine kapılır uzaktan bazen ona işmar eder.(eğer cesareti varsa)

Nevruz günü çeşitli yemekler yapılır. 7 çeşit çerez alınır yemekler yenilir eğlenceler düzenlenir. Böylece nevruzun gelişi kutlanır.

Yurdumuzun çeşitli yörelerinde bunlara benzer konumda kutlamalar yapılır. Tüm insanların ortak değerlerli arasında olan nevruz baharın gelişinin müjdecisi olarak karşılanır ve çeşitli etkinliklerle yörenin özelikleri göz önüne alınarak kutlanır

NOYRUZ İÇİN:

Hoş gelsin

Gelen Noyruz olsun

İçimiz neşeyle dolsun

Köse çayırın Laleleri

Kilise çayırlarının sümbülleri

Hemeşe bizim olsun.

Her yıl seni özlemle beklerim

Sakın geç kalma ey nevruz

 

Yazı Sahibi :GÖKHAN GÜNEY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: